Samtec, Inc. HPM-20-04-T-S
HPM-20-04-T-S picture photo
Mfg. Part Number
HPM-20-04-T-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS .200" T/H
Datasheet Download
HPM-20-04-T-S.pdf
Availability of HPM-20-04-T-S
QUANTITY
HPM-20-04-T-S Order Process
Ship out your order
Specifications of HPM-20-04-T-S
Internal Part NumberEIS-HPM-20-04-T-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHPM
PackagingTube
Connector TypeUnshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Height Stacking (Mating)-
Molding Height Above Board0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.830" (21.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Features-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPM-20-04-T-S
Related LinksHPM-20, HPM-20-04-T-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
HPM-20-04-T-S Details Description
Related parts for HPM-20-04-T-S
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.1W USM datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US 3 Lead datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
CB BTS 60 2 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf