Murata Electronics North America HPQ-12/25-D48NH-C
HPQ-12/25-D48NH-C picture photo
Mfg. Part Number
HPQ-12/25-D48NH-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 300W 12V 25A NEG LOG
Datasheet Download
HPQ-12/25-D48NH-C.pdf
Availability of HPQ-12/25-D48NH-C
QUANTITY
HPQ-12/25-D48NH-C Order Process
Ship out your order
Specifications of HPQ-12/25-D48NH-C
Internal Part NumberEIS-HPQ-12/25-D48NH-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHPQ-12/25-D48
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.44" H (58.4mm x 36.8mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPQ-12/25-D48NH-C
Related LinksHPQ-12/2, HPQ-12/25-D48NH-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
HPQ-12/25-D48NH-C Details Description
Related parts for HPQ-12/25-D48NH-C
JUMPER-H1506TR/A2015L/H1504TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SW TEMP REMOTE 8-UMAX datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 10.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
REPLACEMENT FILTERS datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO213AB datasheet.pdf