Murata Electronics North America HPQ-12/25-D48PH-C
HPQ-12/25-D48PH-C picture photo
Mfg. Part Number
HPQ-12/25-D48PH-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 300W 12V 25A POS LOG
Datasheet Download
HPQ-12/25-D48PH-C.pdf
Availability of HPQ-12/25-D48PH-C
QUANTITY
HPQ-12/25-D48PH-C Order Process
Ship out your order
Specifications of HPQ-12/25-D48PH-C
Internal Part NumberEIS-HPQ-12/25-D48PH-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHPQ-12/25-D48
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.44" H (58.4mm x 36.8mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPQ-12/25-D48PH-C
Related LinksHPQ-12/2, HPQ-12/25-D48PH-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
HPQ-12/25-D48PH-C Details Description
Related parts for HPQ-12/25-D48PH-C
AC/DC CONVERTER 13.8V 138W datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
DOOR STEEL 62.75X19.33" BE/GY datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 033 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 161 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 12W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 18VC SC2 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf