Stanley Electric HPY1105W-TR
HPY1105W-TR picture photo
Mfg. Part Number
HPY1105W-TR
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 1206 SMD
Datasheet Download
HPY1105W-TR.pdf
Availability of HPY1105W-TR
QUANTITY
HPY1105W-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of HPY1105W-TR
Internal Part NumberEIS-HPY1105W-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series1105W
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating50mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 1.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle40°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant572nm
Wavelength - Peak570nm
Features-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package3216 Type
Size / Dimension3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max)2.05mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPY1105W-TR
Related LinksHPY11, HPY1105W-TR Datasheet, Stanley Electric Distributor
HPY1105W-TR Details Description
Related parts for HPY1105W-TR
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 150K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 2.25K OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LP 5.00/135/12 OG datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 75NH 1A 210 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC CMEMS 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf