FFF HQ24308100J0G
HQ24308100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HQ24308100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB SP CL INTERLACE/T
Datasheet Download
HQ24308100J0G.pdf
Availability of HQ24308100J0G
QUANTITY
HQ24308100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HQ24308100J0G
Internal Part NumberEIS-HQ24308100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,016
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHQ
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level12
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQ24308100J0G
Related LinksHQ2430, HQ24308100J0G Datasheet, FFF Distributor
HQ24308100J0G Details Description
Related parts for HQ24308100J0G
RES SMD 15.8 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT523 datasheet.pdf
HEADER 12POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 70POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 70A 900V TO-94 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf