FFF HQ28508000J0G
HQ28508000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HQ28508000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
762 TB SP CL PARALLEL/T
Datasheet Download
HQ28508000J0G.pdf
Availability of HQ28508000J0G
QUANTITY
HQ28508000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HQ28508000J0G
Internal Part NumberEIS-HQ28508000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,004
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHQ
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level14
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQ28508000J0G
Related LinksHQ2850, HQ28508000J0G Datasheet, FFF Distributor
HQ28508000J0G Details Description
Related parts for HQ28508000J0G
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 37 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100 L.143 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf