AVX Corporation HQCCWA120GAT6A
HQCCWA120GAT6A picture photo
Mfg. Part Number
HQCCWA120GAT6A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 2.5KV NP0 2325
Datasheet Download
HQCCWA120GAT6A.pdf
Availability of HQCCWA120GAT6A
QUANTITY
HQCCWA120GAT6A Order Process
Ship out your order
Specifications of HQCCWA120GAT6A
Internal Part NumberEIS-HQCCWA120GAT6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHi-Q®
PackagingTray - Waffle
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case2325 (5864 Metric)
Size / Dimension0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.145" (3.68mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQCCWA120GAT6A
Related LinksHQCCWA1, HQCCWA120GAT6A Datasheet, AVX Corporation Distributor
HQCCWA120GAT6A Details Description
Related parts for HQCCWA120GAT6A
IC MPU 16-BIT 5V 16MHZ 84-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf