AVX Corporation HQCCWA220GAT6A
HQCCWA220GAT6A picture photo
Mfg. Part Number
HQCCWA220GAT6A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 2.5KV NP0 2325
Datasheet Download
HQCCWA220GAT6A.pdf
Availability of HQCCWA220GAT6A
QUANTITY
HQCCWA220GAT6A Order Process
Ship out your order
Specifications of HQCCWA220GAT6A
Internal Part NumberEIS-HQCCWA220GAT6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHi-Q®
PackagingTray - Waffle
Capacitance22pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case2325 (5864 Metric)
Size / Dimension0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.145" (3.68mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQCCWA220GAT6A
Related LinksHQCCWA2, HQCCWA220GAT6A Datasheet, AVX Corporation Distributor
HQCCWA220GAT6A Details Description
Related parts for HQCCWA220GAT6A
CONN HDR DUAL 34POS .100 SRT AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 2W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
KIT EVAL MEDIA CONVERTER datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf