Parlex Corp. 100R6-254B
100R6-254B picture photo
Mfg. Part Number
100R6-254B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 6POS 1MM 10"
Datasheet Download
100R6-254B.pdf
Availability of 100R6-254B
QUANTITY
100R6-254B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R6-254B
Internal Part NumberEIS-100R6-254B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors6
Pitch0.039" (1.00mm)
Length10" (254mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)