AVX Corporation HQCCWM560GAH6A
HQCCWM560GAH6A picture photo
Mfg. Part Number
HQCCWM560GAH6A
Brief Description
CAP CER 56PF 2.5KV P90 2325
Datasheet Download
HQCCWM560GAH6A.pdf
Availability of HQCCWM560GAH6A
QUANTITY
HQCCWM560GAH6A Order Process
Ship out your order
Specifications of HQCCWM560GAH6A
Internal Part NumberEIS-HQCCWM560GAH6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTray - Waffle
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientP90
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2325 (5864 Metric)
Size / Dimension0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.145" (3.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQCCWM560GAH6A
Related LinksHQCCWM5, HQCCWM560GAH6A Datasheet, AVX Corporation Distributor
HQCCWM560GAH6A Details Description
Related parts for HQCCWM560GAH6A
SAMPLE KIT HI CAP VALUE CERM CAP datasheet.pdf
OSC SO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC LIU T1/J1/E1 2CH SHORT 80TQFP datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.6KV 1.5A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf