Vicor Corporation V375B24E200BS2
V375B24E200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B24E200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W
Datasheet Download
V375B24E200BS2.pdf
Availability of V375B24E200BS2
QUANTITY
V375B24E200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B24E200BS2
Internal Part NumberEIS-V375B24E200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B24E200BS2
Related LinksV375B24, V375B24E200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B24E200BS2 Details Description
Related parts for V375B24E200BS2
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
ANT PAN/TILT MOUNT 2" WHISPER datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf