AVX Corporation HQCEMA750FAT9A
HQCEMA750FAT9A picture photo
Mfg. Part Number
HQCEMA750FAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 7.2KV NP0 3838
Datasheet Download
HQCEMA750FAT9A.pdf
Availability of HQCEMA750FAT9A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HQCEMA750FAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of HQCEMA750FAT9A
Internal Part NumberEIS-HQCEMA750FAT9A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHi-Q®
PackagingBulk
Capacitance75pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated7200V (7.2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case3838 (9797 Metric)
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQCEMA750FAT9A
Related LinksHQCEMA7, HQCEMA750FAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
HQCEMA750FAT9A Details Description
Related parts for HQCEMA750FAT9A
CAP CER 9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf