Ohmite TA205PA10R0J
TA205PA10R0J picture photo
Mfg. Part Number
TA205PA10R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA205PA10R0J.pdf
Availability of TA205PA10R0J
QUANTITY
TA205PA10R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA205PA10R0J
Internal Part NumberEIS-TA205PA10R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA205PA10R0J
Related LinksTA205P, TA205PA10R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TA205PA10R0J Details Description
Related parts for TA205PA10R0J
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
OPT SENSOR ROUND LENS P BIN LED datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DOOR STEEL 16.2X5.25" BE/GY datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/PINS datasheet.pdf