AVX Corporation HQCEMM4R7BAH6A
HQCEMM4R7BAH6A picture photo
Mfg. Part Number
HQCEMM4R7BAH6A
Brief Description
CAP CER 4.7PF 7.2KV P90 3838
Datasheet Download
HQCEMM4R7BAH6A.pdf
Availability of HQCEMM4R7BAH6A
QUANTITY
HQCEMM4R7BAH6A Order Process
Ship out your order
Specifications of HQCEMM4R7BAH6A
Internal Part NumberEIS-HQCEMM4R7BAH6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
SeriesHi-Q®
PackagingTray - Waffle
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated7200V (7.2kV)
Temperature CoefficientP90
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case3838 (9797 Metric)
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.170" (4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQCEMM4R7BAH6A
Related LinksHQCEMM4, HQCEMM4R7BAH6A Datasheet, AVX Corporation Distributor
HQCEMM4R7BAH6A Details Description
Related parts for HQCEMM4R7BAH6A
SCR PHASE CONT 1000V 180A TO-93 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN NI-400 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 4V 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO218AB datasheet.pdf
CONN PLUG 48 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf