FDK America Inc. HR-3U-2500F4
HR-3U-2500F4 picture photo
Mfg. Part Number
HR-3U-2500F4
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATT PACK 4.8V AA BUTTON NIMH
Datasheet Download
HR-3U-2500F4.pdf
Availability of HR-3U-2500F4
QUANTITY
HR-3U-2500F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of HR-3U-2500F4
Internal Part NumberEIS-HR-3U-2500F4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Metal Hydride Battery MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesTWICELL
Battery ChemistryNickel Metal Hydride
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeAA
Number of Cells4
Voltage - Rated4.8V
Capacity2.3Ah
StructureSide to Side, 1 Row x 4 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension2.27" L x 0.57" W x 1.98" H (57.6mm x 14.4mm x 50.4mm)
Weight0.001 KG
NoteBattery packs made with NIMH cells include a thermostat.
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR-3U-2500F4
Related LinksHR-3U-, HR-3U-2500F4 Datasheet, FDK America Inc. Distributor
HR-3U-2500F4 Details Description
Related parts for HR-3U-2500F4
SWITCH ROTARY DP-6 POS PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 533MHZ 78BGA datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 8 POS 2.54 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 620PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
26500 31C 31#20 S TH RECP WC datasheet.pdf
20WB RETAINER 14CKT datasheet.pdf
CAP 1500 UF 20% 25 V datasheet.pdf