FDK America Inc. HR-3U-2500F9
HR-3U-2500F9 picture photo
Mfg. Part Number
HR-3U-2500F9
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATT PACK 10.8V AA BUTTON NIMH
Datasheet Download
HR-3U-2500F9.pdf
Availability of HR-3U-2500F9
QUANTITY
HR-3U-2500F9 Order Process
Ship out your order
Specifications of HR-3U-2500F9
Internal Part NumberEIS-HR-3U-2500F9
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesTWICELL
Battery ChemistryNickel Metal Hydride
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeAA
Number of Cells9
Voltage - Rated10.8V
Capacity2.3Ah
StructureSide to Side, 1 Row x 9 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension5.10" L x 0.57" W x 1.98" H (129.6mm x 14.4mm x 50.4mm)
Weight0.001 KG
NoteBattery packs made with NIMH cells include a thermostat.
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR-3U-2500F9
Related LinksHR-3U-, HR-3U-2500F9 Datasheet, FDK America Inc. Distributor
HR-3U-2500F9 Details Description
Related parts for HR-3U-2500F9
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RESISTOR BLEEDER 220K OHM 1W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES 25M OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
KPT 6C 6#20 PIN RECP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf