FDK America Inc. HR-3U-2500T
HR-3U-2500T picture photo
Mfg. Part Number
HR-3U-2500T
Manufacturer
Product Category
Batteries Rechargeable (Secondary)
Brief Description
BATT NIMH 1.2V AA BUTTON W/TAB
Datasheet Download
HR-3U-2500T.pdf
Availability of HR-3U-2500T
QUANTITY
HR-3U-2500T Order Process
Ship out your order
Specifications of HR-3U-2500T
Internal Part NumberEIS-HR-3U-2500T
Standard Package480
Category Battery Products
FamilyBatteries Rechargeable (Secondary)
Battery Cell SizeAA
Voltage - Rated1.2V
Capacity2.3Ah
Size / Dimension-
Termination StyleSolder Tab
Discharge Rate460mA
Standard Charge Current250mA
Standard Charge Time16Hrs
Weight0.001 KG
Shipping Info-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR-3U-2500T
Related LinksHR-3U, HR-3U-2500T Datasheet, FDK America Inc. Distributor
HR-3U-2500T Details Description
Related parts for HR-3U-2500T
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY SNAP SPDT 120V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 183MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
6X4 DUAL DOWNSPOUT WITH 4X4 EXIT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE PIN datasheet.pdf