FDK America Inc. HR-4U-1000F2X2
HR-4U-1000F2X2 picture photo
Mfg. Part Number
HR-4U-1000F2X2
Brief Description
BATT PACK NIMH 4.8V 1000MAH
Datasheet Download
HR-4U-1000F2X2.pdf
Availability of HR-4U-1000F2X2
QUANTITY
HR-4U-1000F2X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HR-4U-1000F2X2
Internal Part NumberEIS-HR-4U-1000F2X2
Battery Cell SizeAAA
Number of Cells4
Voltage - Rated4.8V
Capacity930mAh
StructureSide to Side, 2 Rows x 2 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension0.83" L x 0.83" W x 1.75" H (21.0mm x 21.0mm x 44.5mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR-4U-1000F2X2
Related LinksHR-4U-1, HR-4U-1000F2X2 Datasheet, FDK America Inc. Distributor
HR-4U-1000F2X2 Details Description
Related parts for HR-4U-1000F2X2
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.43"L X 3.33"W datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 55MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf