Vicor Corporation VE-21Y-MU-S
VE-21Y-MU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-MU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W
Datasheet Download
VE-21Y-MU-S.pdf
Availability of VE-21Y-MU-S
QUANTITY
VE-21Y-MU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-MU-S
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-MU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series132W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max132W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-MU-S
Related LinksVE-21, VE-21Y-MU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-MU-S Details Description
Related parts for VE-21Y-MU-S
RES 330 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 30A PLUS220-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 500MA 400 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 5W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 223 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf