FDK America Inc. HR-4U-1000F2X5
HR-4U-1000F2X5 picture photo
Mfg. Part Number
HR-4U-1000F2X5
Brief Description
BATT PACK NIMH 12V 1000MAH
Datasheet Download
HR-4U-1000F2X5.pdf
Availability of HR-4U-1000F2X5
QUANTITY
HR-4U-1000F2X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HR-4U-1000F2X5
Internal Part NumberEIS-HR-4U-1000F2X5
Battery Cell SizeAAA
Number of Cells10
Voltage - Rated12V
Capacity930mAh
StructureSide to Side, 5 Rows x 2 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension2.07" L x 0.83" W x 1.75" H (52.5mm x 21.0mm x 44.5mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR-4U-1000F2X5
Related LinksHR-4U-1, HR-4U-1000F2X5 Datasheet, FDK America Inc. Distributor
HR-4U-1000F2X5 Details Description
Related parts for HR-4U-1000F2X5
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 140A TO-247 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 14POS 2MM 30GOLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SOLID STATE TIMER SPDT 8 PIN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SNGL SMD datasheet.pdf
RJI KABEL 4XAWG22/7 PCRAHAN PP datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf