FDK America Inc. HR-4U-1000F4X2
HR-4U-1000F4X2 picture photo
Mfg. Part Number
HR-4U-1000F4X2
Brief Description
BATT PACK NIMH 9.6V 1000MAH
Datasheet Download
HR-4U-1000F4X2.pdf
Availability of HR-4U-1000F4X2
QUANTITY
HR-4U-1000F4X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HR-4U-1000F4X2
Internal Part NumberEIS-HR-4U-1000F4X2
Battery Cell SizeAAA
Number of Cells8
Voltage - Rated9.6V
Capacity930mAh
StructureSide to Side, 2 Rows x 4 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension1.65" L x 0.83" W x 1.75" H (42.0mm x 21.0mm x 44.5mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR-4U-1000F4X2
Related LinksHR-4U-1, HR-4U-1000F4X2 Datasheet, FDK America Inc. Distributor
HR-4U-1000F4X2 Details Description
Related parts for HR-4U-1000F4X2
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 0.015 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8UFDFPN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
WRMNT SCKT PRSMBL NO STRN RLF 6C datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
HDR RA 8 POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 65POS .050 THRUHL datasheet.pdf