Vishay/BCcomponents MRS25000C1911FCT00
MRS25000C1911FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1911FCT00
Brief Description
RES 1.91K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1911FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1911FCT00
QUANTITY
MRS25000C1911FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1911FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1911FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1911FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1911FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1911FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1911FCT00
CONN HEADER RTANG 9POS .100 TIN datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 151K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE GLAND METAL M18 5-10MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf