AVX Corporation HR01203J
HR01203J picture photo
Mfg. Part Number
HR01203J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR 20K OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01203J.pdf
Availability of HR01203J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR01203J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01203J
Internal Part NumberEIS-HR01203J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHR, Kyocera
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01203J
Related LinksHR01, HR01203J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01203J Details Description
Related parts for HR01203J
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 10-48VDC PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
LP 5.08/135/8 OG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 104.2VC R6 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf