AVX Corporation HR01563J
HR01563J picture photo
Mfg. Part Number
HR01563J
Brief Description
RESISTOR 56K OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01563J.pdf
Availability of HR01563J
QUANTITY
HR01563J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01563J
Internal Part NumberEIS-HR01563J
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01563J
Related LinksHR01, HR01563J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01563J Details Description
Related parts for HR01563J
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LITHIUM BATT PROTECT 24-TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50K OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG BROWN 250' datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
ACCY REPLACEMENT COIL B1442N datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf