AVX Corporation HR01600J
HR01600J picture photo
Mfg. Part Number
HR01600J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR 60 OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01600J.pdf
Availability of HR01600J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR01600J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01600J
Internal Part NumberEIS-HR01600J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHR, Kyocera
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01600J
Related LinksHR01, HR01600J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01600J Details Description
Related parts for HR01600J
IC PLD 8MC 10NS 24DIP datasheet.pdf
EVAL MOD FOR BQ24020 datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 9POS 25V datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FEMALE PANEL #26 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS SMD R/A TIN BLK datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf