Bourns Inc. 8250-1R5K-RC
8250-1R5K-RC picture photo
Mfg. Part Number
8250-1R5K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 1.56A 96 MOHM TH
Datasheet Download
8250-1R5K-RC.pdf
Availability of 8250-1R5K-RC
QUANTITY
8250-1R5K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 8250-1R5K-RC
Internal Part NumberEIS-8250-1R5K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series8250
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating1.56A
Current - Saturation1.56A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)96 mOhm Max
Q @ Freq41 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant128MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8250-1R5K-RC
Related Links8250-1, 8250-1R5K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
8250-1R5K-RC Details Description
Related parts for 8250-1R5K-RC
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC 12BIT 200KHZ BIPOL ADC 8SOIC datasheet.pdf