AVX Corporation HR01620J
HR01620J picture photo
Mfg. Part Number
HR01620J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR 62 OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01620J.pdf
Availability of HR01620J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR01620J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01620J
Internal Part NumberEIS-HR01620J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHR, Kyocera
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01620J
Related LinksHR01, HR01620J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01620J Details Description
Related parts for HR01620J
CAP CER 430PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CLS 3.2/2 WHT 1000RL datasheet.pdf
CARDEDGE 43POS .156 BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 3POS .100 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LENS ASSY 21.6MM SQUARE 12.9MM datasheet.pdf
SPEAKER W/CLASS D AMP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf