Hirose Electric Co Ltd HR10A-10J-10SC(73)
HR10A-10J-10SC(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10J-10SC(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HR10A JACK 10POS FEMALE
Datasheet Download
HR10A-10J-10SC(73).pdf
Availability of HR10A-10J-10SC(73)
QUANTITY
HR10A-10J-10SC(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10J-10SC(73)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10J-10SC(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypeJack for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10J-10SC(73)
Related LinksHR10A-10J, HR10A-10J-10SC(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10J-10SC(73) Details Description
Related parts for HR10A-10J-10SC(73)
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 1.5A DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 3.74 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERTER/EXTRACTOR 1.937" VIO datasheet.pdf