Hirose Electric Co Ltd HR10A-10P-10S(74)
HR10A-10P-10S(74) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10P-10S(74)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS FEMALE SLD GOLD
Datasheet Download
HR10A-10P-10S(74).pdf
Availability of HR10A-10P-10S(74)
QUANTITY
HR10A-10P-10S(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10P-10S(74)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10P-10S(74)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10P-10S(74)
Related LinksHR10A-10, HR10A-10P-10S(74) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10P-10S(74) Details Description
Related parts for HR10A-10P-10S(74)
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM INTEL PENT 38-TSSOP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 3A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 330MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
XG2 22AWG 7/30 2C UNSHLD datasheet.pdf
STR PWR EDGE CARD F/G datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 5SOT23 datasheet.pdf