Stackpole Electronics Inc. RSMF12JTR120
RSMF12JTR120 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JTR120
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 0.12 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF12JTR120.pdf
Availability of RSMF12JTR120
QUANTITY
RSMF12JTR120 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JTR120
Internal Part NumberEIS-RSMF12JTR120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12JTR120
Related LinksRSMF12, RSMF12JTR120 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12JTR120 Details Description
Related parts for RSMF12JTR120
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC CMOS 8BIT W/MUX&REF24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
BEAD FERRITE 80 OHM 4A 3216 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 39K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf