Hirose Electric Co Ltd HR10A-10P-10SC
HR10A-10P-10SC picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10P-10SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HR10A PLUG 10POS FEMALE
Datasheet Download
HR10A-10P-10SC.pdf
Availability of HR10A-10P-10SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR10A-10P-10SC Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10P-10SC
Internal Part NumberEIS-HR10A-10P-10SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10P-10SC
Related LinksHR10A-1, HR10A-10P-10SC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10P-10SC Details Description
Related parts for HR10A-10P-10SC
FIXED IND 2.2UH 21A 3 MOHM TH datasheet.pdf
BEAD MULTI-TURN AXIAL 835 OHMS datasheet.pdf
ENCODER 2 BIT QUAD W/DETENTS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0306 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 25A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
TFLEX 7200,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DK4 R/32 1K 1/2W 0.01% datasheet.pdf