Hirose Electric Co Ltd HR10A-10R-10S(01)
HR10A-10R-10S(01) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10R-10S(01)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 10POS FMALE SLD GOLD
Datasheet Download
HR10A-10R-10S(01).pdf
Availability of HR10A-10R-10S(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR10A-10R-10S(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10R-10S(01)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10R-10S(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10R-10S(01)
Related LinksHR10A-10, HR10A-10R-10S(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10R-10S(01) Details Description
Related parts for HR10A-10R-10S(01)
LED RED DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 5-DIP datasheet.pdf
SEALING SLEEVE 2.75X1X0.35" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 GL SN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
FUSE 1000VDC 3 AMP INLINE MIDG datasheet.pdf
DOCUMENTATION PACKAGE datasheet.pdf
26500 2C 2#20 S BY RECP WC datasheet.pdf
15000UF 40V 40X50MM 105C 5000H datasheet.pdf