Hirose Electric Co Ltd HR10A-10TJ-12S
HR10A-10TJ-12S picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10TJ-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN JACK 12POS FEMALE SOLDER
Datasheet Download
HR10A-10TJ-12S.pdf
Availability of HR10A-10TJ-12S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR10A-10TJ-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10TJ-12S
Internal Part NumberEIS-HR10A-10TJ-12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypeJack, Female Sockets
Number of Positions12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10TJ-12S
Related LinksHR10A-1, HR10A-10TJ-12S Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10TJ-12S Details Description
Related parts for HR10A-10TJ-12S
DIODE PIN SHUNT 100V 1A MINIPAK datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 600V 4DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 5.00MM 13POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2MM VERT SMD GOLD datasheet.pdf