Hirose Electric Co Ltd HR10A-10TP-12PC(73)
HR10A-10TP-12PC(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10TP-12PC(73)
Brief Description
CONN PLUG 12POS MALE CRIMP
Datasheet Download
HR10A-10TP-12PC(73).pdf
Availability of HR10A-10TP-12PC(73)
QUANTITY
HR10A-10TP-12PC(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10TP-12PC(73)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10TP-12PC(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
SeriesHR10A
PackagingTray
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10TP-12PC(73)
Related LinksHR10A-10T, HR10A-10TP-12PC(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10TP-12PC(73) Details Description
Related parts for HR10A-10TP-12PC(73)
RIVET PUSH 0.535" NYLON NATURAL datasheet.pdf