Hirose Electric Co Ltd HR10A-10TR-12PB(73)
HR10A-10TR-12PB(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10TR-12PB(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 12POS MALE DIP
Datasheet Download
HR10A-10TR-12PB(73).pdf
Availability of HR10A-10TR-12PB(73)
QUANTITY
HR10A-10TR-12PB(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10TR-12PB(73)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10TR-12PB(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10TR-12PB(73)
Related LinksHR10A-10T, HR10A-10TR-12PB(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10TR-12PB(73) Details Description
Related parts for HR10A-10TR-12PB(73)
MCU 5V 60K PB-FREE 64-QFP datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 3W 6327 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 900VDC RADIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 2" 8A MED datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 500MA 125V datasheet.pdf
D-SUB PIN SLDR datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 4 ROW 180 POS R/A datasheet.pdf