Hirose Electric Co Ltd HR10A-10WTP-12S(01)
HR10A-10WTP-12S(01) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10WTP-12S(01)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS FEMALE SLD GOLD
Datasheet Download
HR10A-10WTP-12S(01).pdf
Availability of HR10A-10WTP-12S(01)
QUANTITY
HR10A-10WTP-12S(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10WTP-12S(01)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10WTP-12S(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWaterproof
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10WTP-12S(01)
Related LinksHR10A-10W, HR10A-10WTP-12S(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10WTP-12S(01) Details Description
Related parts for HR10A-10WTP-12S(01)
CONN HEADER 24POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL 1-2-4-8BCD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IGBT 600V 198A 833W TO264 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SHUTTER FOR SC CONNECTORS datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
XPC GAUGE VACUUM GAUGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf