Hirose Electric Co Ltd HR10A-13TPD-20P(73)
HR10A-13TPD-20P(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-13TPD-20P(73)
Brief Description
CONN PLUG 20POS MALE SOLDER
Datasheet Download
HR10A-13TPD-20P(73).pdf
Availability of HR10A-13TPD-20P(73)
QUANTITY
HR10A-13TPD-20P(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-13TPD-20P(73)
Internal Part NumberEIS-HR10A-13TPD-20P(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert13
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-13TPD-20P(73)
Related LinksHR10A-13T, HR10A-13TPD-20P(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-13TPD-20P(73) Details Description
Related parts for HR10A-13TPD-20P(73)
RES ARRAY 8 RES 4.7 OHM 1506 datasheet.pdf
CONN TERM PAL CRIMP 22-26AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 8BIT W/ADC 16-SOP datasheet.pdf
RIGHT-ANGLE DIP SWITCH datasheet.pdf
6 POS.JPT HSG datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 35NS 48FPACK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO STER AB 24SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf