Hirose Electric Co Ltd HR10A-13TR-20PB(74)
HR10A-13TR-20PB(74) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-13TR-20PB(74)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 20POS MALE PCB GOLD
Datasheet Download
HR10A-13TR-20PB(74).pdf
Availability of HR10A-13TR-20PB(74)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR10A-13TR-20PB(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-13TR-20PB(74)
Internal Part NumberEIS-HR10A-13TR-20PB(74)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-13TR-20PB(74)
Related LinksHR10A-13T, HR10A-13TR-20PB(74) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-13TR-20PB(74) Details Description
Related parts for HR10A-13TR-20PB(74)
DIODE ZENER 14V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 5W SMBJ datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 233.333MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
KLEMMHEBEL datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf