| Internal Part Number | EIS-HR10A-7P-6SC(73) | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Circular Connectors - Housings | |
| Series | HR10A | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Plug for Female Contacts | |
| Number of Positions | 6 | |
| Shell Size - Insert | 7 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Contact Type | Crimp | |
| Contact Size | 1.0mm | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Fastening Type | Push-Pull | |
| Orientation | Keyed | |
| Shell Material, Finish | Brass and Zinc, Nickel Plated | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Note | Contacts Not Provided | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | HR10A-7P-6SC(73) | |
| Related Links | HR10A-7P, HR10A-7P-6SC(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor | |
 | X9317ZS8I | IC DIGITAL POT 1K 100TP 8SOIC | datasheet.pdf | |
 | DS1481S | IC BUS MASTER 1 WIRE 14-SOIC | datasheet.pdf | |
 | IRL3714STRR | MOSFET N-CH 20V 36A D2PAK | datasheet.pdf | |
 | TNPW121011K3BEEA | RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/3W 1210 | datasheet.pdf | |
 | 82737005 | MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 8W 12V | datasheet.pdf | |