Hirose Electric Co Ltd HR10A-7R-4SB(74)
HR10A-7R-4SB(74) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-7R-4SB(74)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 4POS FEMALE DIP GOLD
Datasheet Download
HR10A-7R-4SB(74).pdf
Availability of HR10A-7R-4SB(74)
QUANTITY
HR10A-7R-4SB(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-7R-4SB(74)
Internal Part NumberEIS-HR10A-7R-4SB(74)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated150VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-7R-4SB(74)
Related LinksHR10A-7R, HR10A-7R-4SB(74) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-7R-4SB(74) Details Description
Related parts for HR10A-7R-4SB(74)
CAP CER 680PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
APD WIRE SEAL 1WAY 5.8-7.4MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 10ppm 9pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
OSC CMEMS 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
DSUB 25 METAL B/S STR datasheet.pdf
500 TB RIS CLA PARALLEL datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf