Hirose Electric Co Ltd HR10A-7R-4SB
HR10A-7R-4SB picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-7R-4SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 4POS FEMALE DIP
Datasheet Download
HR10A-7R-4SB.pdf
Availability of HR10A-7R-4SB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR10A-7R-4SB Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-7R-4SB
Internal Part NumberEIS-HR10A-7R-4SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-7R-4SB
Related LinksHR10A-, HR10A-7R-4SB Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-7R-4SB Details Description
Related parts for HR10A-7R-4SB
RES SMD 24K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 2CH 8DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT CONT SC70-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CIRC BREAKER PCB MNT 12A datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf