Vicor Corporation V24B24M250BG3
V24B24M250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B24M250BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V24B24M250BG3.pdf
Availability of V24B24M250BG3
QUANTITY
V24B24M250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24M250BG3
Internal Part NumberEIS-V24B24M250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24M250BG3
Related LinksV24B24, V24B24M250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24M250BG3 Details Description
Related parts for V24B24M250BG3
IC REG LDO -5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
ANTENNA CHIP 5.25GHZ WIFI datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.22A 85 MOHM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf
CMOS, 125 MHz Complete DDS Synthesizer IC datasheet.pdf