Vishay/Dale RNC60H7681DSB14
RNC60H7681DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7681DSB14
Brief Description
RES 7.68K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7681DSB14.pdf
Availability of RNC60H7681DSB14
QUANTITY
RNC60H7681DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7681DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7681DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7681DSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7681DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7681DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7681DSB14
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 170V 250A MS-013 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP datasheet.pdf
4 PLUG W/PIN INSERT(RUBBER BOOT) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC COMP W/REF LOWPWR QUAD 16DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf