Hirose Electric Co Ltd HR10B-10JA-10SC(73)
HR10B-10JA-10SC(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10B-10JA-10SC(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JACK 11POS COAX CBL SKT
Datasheet Download
HR10B-10JA-10SC(73).pdf
Availability of HR10B-10JA-10SC(73)
QUANTITY
HR10B-10JA-10SC(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10B-10JA-10SC(73)
Internal Part NumberEIS-HR10B-10JA-10SC(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR10B
PackagingBulk
Connector TypeJack for Female Contacts
Number of Positions11 (10 + 1 Coax)
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder
Contact Size1.0mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10B-10JA-10SC(73)
Related LinksHR10B-10J, HR10B-10JA-10SC(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10B-10JA-10SC(73) Details Description
Related parts for HR10B-10JA-10SC(73)
PULL TAB LOOP 16POS SOCKET CONN datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
OSC XO 160.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 60 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC REDRIVER USB 3.0 1CH 8WSON datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN 1MM HORZ BOTTOM SMD 10POS datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf