Hirose Electric Co Ltd HR212-10LP-8P(73)
HR212-10LP-8P(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR212-10LP-8P(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS RT ANG SLD GOLD
Datasheet Download
HR212-10LP-8P(73).pdf
Availability of HR212-10LP-8P(73)
QUANTITY
HR212-10LP-8P(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR212-10LP-8P(73)
Internal Part NumberEIS-HR212-10LP-8P(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR212
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-15°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR212-10LP-8P(73)
Related LinksHR212-10, HR212-10LP-8P(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR212-10LP-8P(73) Details Description
Related parts for HR212-10LP-8P(73)
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN RECPT 12POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 120 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
DIE KIT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE RECTIFIER 800V 8A DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 1UF RADIAL datasheet.pdf