FFF HR21508100J0G
HR21508100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HR21508100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
762 TB SP CL INTERLACE/T
Datasheet Download
HR21508100J0G.pdf
Availability of HR21508100J0G
QUANTITY
HR21508100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HR21508100J0G
Internal Part NumberEIS-HR21508100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHR
PackagingBulk
Number of Levels3
Positions Per Level7
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR21508100J0G
Related LinksHR2150, HR21508100J0G Datasheet, FFF Distributor
HR21508100J0G Details Description
Related parts for HR21508100J0G
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.32KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 9.02MM datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 200V TO-94 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf