Hirose Electric Co Ltd HR25-7TJ-4P(72)
HR25-7TJ-4P(72) picture photo
Mfg. Part Number
HR25-7TJ-4P(72)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN JACK 4POS MALE CIRC
Datasheet Download
HR25-7TJ-4P(72).pdf
Availability of HR25-7TJ-4P(72)
QUANTITY
HR25-7TJ-4P(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-7TJ-4P(72)
Internal Part NumberEIS-HR25-7TJ-4P(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypeJack, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-7TJ-4P(72)
Related LinksHR25-7T, HR25-7TJ-4P(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-7TJ-4P(72) Details Description
Related parts for HR25-7TJ-4P(72)
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB BLACK MOM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HS BLEND & FINISH DISC 6" A MED datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
MICRO 21C P 8" RBW NI datasheet.pdf