Hirose Electric Co Ltd HR25-7TP-6P
HR25-7TP-6P picture photo
Mfg. Part Number
HR25-7TP-6P
Brief Description
CONN PLUG 6POS MALE CIRC
Datasheet Download
HR25-7TP-6P.pdf
Availability of HR25-7TP-6P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR25-7TP-6P Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-7TP-6P
Internal Part NumberEIS-HR25-7TP-6P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-7TP-6P
Related LinksHR25-, HR25-7TP-6P Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-7TP-6P Details Description
Related parts for HR25-7TP-6P
CONN PLUG 12POS STRAIGHT SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf