Hirose Electric Co Ltd HR25-9J-12S(72)
HR25-9J-12S(72) picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9J-12S(72)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN JACK 12POS FEMALE SOLDER
Datasheet Download
HR25-9J-12S(72).pdf
Availability of HR25-9J-12S(72)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR25-9J-12S(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9J-12S(72)
Internal Part NumberEIS-HR25-9J-12S(72)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypeJack, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C