AVX Corporation SR075C562KAA
SR075C562KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR075C562KAA
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR075C562KAA.pdf
Availability of SR075C562KAA
QUANTITY
SR075C562KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075C562KAA
Internal Part NumberEIS-SR075C562KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075C562KAA
Related LinksSR075C, SR075C562KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075C562KAA Details Description
Related parts for SR075C562KAA
IC PMIC PROGR 5-OUTPUTS 64-QFN datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN 12V SOT-23 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
ISOLATED AMP 2 CHAN DIN RAIL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
DSUB 25W3 F SOD G T datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf